Warsztaty biblioterapeutyczne w G1
Dodane przez Andrzej Niewiera dnia 27-04-2017 20:12
bibl_2017_1.jpg

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Pedagogiczną w Raciborzu, w dniu 9 marca w naszej bibliotece odbyły się pierwsze warsztaty biblioterapeutyczne z cyklu: „W poszukiwaniu mądrości życia, czyli  podróż do Krainy Bajkozofii”. Warsztaty prowadzone były przez panie Oksanę Leszczyńską i Jolantę Świątek-Gruszka (Biblioteka Pedagogiczna), a udział w nich wzięli uczniowie klasy pierwszej.


Treść rozszerzona
bibl_2017_1.jpg

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Pedagogiczną w Raciborzu, w dniu 9 marca w naszej bibliotece odbyły się pierwsze warsztaty biblioterapeutyczne z cyklu: „W poszukiwaniu mądrości życia, czyli  podróż do Krainy Bajkozofii”. Warsztaty prowadzone były przez panie Oksanę Leszczyńską i Jolantę Świątek-Gruszka (Biblioteka Pedagogiczna), a udział w nich wzięli uczniowie klasy pierwszej.

Na zajęciach zaprezentowano wybór książek, które można polecić młodzieży do czytania. Są to  pozycje, których lektura może pozytywnie wpływać na rozwój osobisty młodego człowieka. Pomagają w poszukiwaniu prawdy o sobie i świecie, pozwalają kształtować charakter i pozytywne postawy, uczą dobrych relacji z ludźmi, wzmacniają wiarę w siebie i własne możliwości. Książki te można potocznie nazwać „mądrościowymi”, ponieważ przekazują pewne mądrości i prawdy życiowe. Wskazują sposoby radzenia sobie z problemami, dają wzorce postępowania, zachęcają do pracy nad sobą. W celu zaprezentowania treści niektórych książek, prowadzący przeczytał fragmenty i recenzje wybranych pozycji. Książki te są dostępne do obejrzenia w bibliotece szkolnej na prezentowanej tam wystawie. Składają się na nie m. in. zbiory opowieści, powieści, bajki filozoficzne, opowiadania i poradniki dla młodzieży.

 

Podczas pierwszych zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania „ Tylko nasiona”, a następnie włączyli się do dyskusji, która miała na celu interpretację tekstu oraz refleksję nad przekazywanymi treściami. Nasiona w opowiadaniu są metaforą otrzymanych zdolności, predyspozycji i możliwości. Tylko od nas zależy, które z nich zakiełkują, wyrosną i  wydadzą owoce. Dlatego też należy je pielęgnować. W tej „pielęgnacji i kiełkowaniu ziaren” może pomóc m. in. przeczytana książka, jeśli skłania do refleksji. Do czytania takich książek zachęcano uczniów podczas warsztatów. Scenariusze kolejnych zajęć przeprowadzone będą w oparciu o teksty zaczerpnięte z „Bajek filozoficznych” M. Piquemala.

20170309_085524.jpg


20170309_085531.jpg


20170309_085601.jpg