W Krainie Bajkozofii - warsztaty biblioterapeutyczne
Dodane przez Andrzej Niewiera dnia 26-05-2017 13:14
war zaj.jpg

18 maja w bibliotece szkolnej odbyły się kolejne warsztaty biblioterapeutyczne   z cyklu „W poszukiwaniu mądrości życia, czyli podróż do Krainy Bajkozofii”, w których uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. Warsztaty prowadziły panie: Oksana Leszczyńska (biblioteka szkolna) oraz Jolanta Świątek-Gruszka (Biblioteka Pedagogiczna).


Treść rozszerzona
war zaj.jpg

18 maja w bibliotece szkolnej odbyły się kolejne warsztaty biblioterapeutyczne   z cyklu „W poszukiwaniu mądrości życia, czyli podróż do Krainy Bajkozofii”, w których uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. Warsztaty prowadziły panie: Oksana Leszczyńska (biblioteka szkolna) oraz Jolanta Świątek-Gruszka (Biblioteka Pedagogiczna).


Wprowadzeniem do zajęć była wspólna dyskusja na temat  tego, czym jest mądrość, dlaczego warto do niej dążyć i co ma wspólnego mądrość z filozofią. Uczniowie zastanawiali się także nad tym, czym zajmuje się filozofia i na jakie pytania poszukuje odpowiedzi filozof.

W czasie warsztatów zostały zaprezentowane uczniom „Bajki filozoficzne” M. Piquemala. Są to, stanowiące ponadczasowy kapitał ludzkości, opowieści różnych kultur i narodów, które skłaniają do rozważań o naturze świata i sensie życia. Bajki te nie pouczają, przeciwnie – zachęcają do refleksji i przemyśleń, do formułowania własnych poglądów, przekonań i sądów. Uczą, jak poznawać siebie, jak kształtować charakter i intelekt, jak być odpowiedzialnym.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z jedną z bajek  filozoficznych pt. „Dobre strony nieszczęścia i złe strony szczęścia”, wywodzącą się z tradycji chińskiej.

Do rozważań i refleksji nad prezentowanym tekstem wprowadziła uczestników zabawa-eksperyment „kłucie w bucie”. Celem zabawy było zwrócenie uwagi na fakt, że ludzie często mają skłonność do koncentrowania się na trudnościach i problemach, których doświadczają, natomiast w mniejszym stopniu zwracają uwagę na to, co spotyka ich dobrego i przyjemnego.

Po zaprezentowaniu uczniom treści bajki filozoficznej wspólnie zastanawiali się oni nad jej przesłaniem.  Dyskutowali na temat zmienności losu ludzkiego oraz postawy, jaką człowiek może przyjmować wobec różnych sytuacji życiowych -  tych pozytywnych i tych negatywnych. Bohater bajki mówi: „Ten świat wiecznie się zmienia. Kto wie, czy nieszczęścia nie stają się błogosławieństwami? Pomyślcie o lawie wulkanicznej, która wszystko niszczy, ale daje nam żyzną glebę”. Jaka z tego płynie nauka? Czy niechciane przez nas wypadki i zdarzenia życiowe mogą mieć swoje dobre strony? Czy coś, co na początku uważamy za nieszczęście, z perspektywy czasu może okazać się dla człowieka dobre? I na odwrót. Bajka uczy zatem cierpliwości i otwartości wobec wydarzeń życiowych, zachęca do spokoju i nadziei.

Na zakończenie warsztatów uczniowie wysłuchali wiersza Jana Kochanowskiego „Nie porzucaj nadzieje” (Pieśni). Renesansowy poeta, który czerpał z tradycji filozofii stoickiej, również zalecał zachowanie umiaru, spokoju wewnętrznego, opanowania i hartu ducha w trudnych sytuacjach, bo: „na szczęście wszelakie serce ma być jednakie” oraz „bo nie już słońce ostatnie zachodzi, a po złej chwili piękny dzień przychodzi”.

4.jpg5.jpg


1.jpg


warsztaty  biblioterapeutyczne II 18maj 2017 G1 026.jpg