Kobiety w życiu Adama Mickiewicza
Dodane przez Andrzej Niewiera dnia 19-06-2017 00:00
mickiewicz.jpg

19 czerwca uczniowie klasy 2d uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej życiu i twórczości Adama Mickiewicza.


Treść rozszerzona
mickiewicz.jpg

19 czerwca uczniowie klasy 2d uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej życiu i twórczości Adama Mickiewicza.


Oto relacja uczniów z uczestnictwa w lekcji bibliotecznej, która miała miejsce w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej w Raciborzu:

„(…) pani bibliotekarka opowiadała nam o prywatnym życiu Adama Mickiewicza, a przede wszystkim o kobietach i roli, jaką odegrały w jego życiu. Prezentacja, którą zobaczyliśmy, poświęcona została sferze osobistej pisarza.

Dowiedzieliśmy się, że niektóre z utworów poety powstały pod wpływem jego związków z kobietami, którymi były zazwyczaj kobiety zamężne. Były więc one dla pisarza natchnieniem, swoistą inspiracją. Bez nich nie powstałyby takie dzieła jak np. „Świtezianka”,„Do M...” czy „Romantyczność”. Miłość w twórczości Mickiewicza to wielkie uczucie, prawdziwe i szczere, jednak zawsze nieszczęśliwe i pełne smutku.

Na zajęciach wysłuchaliśmy także fragmentów piosenki „Niepewność” w wykonaniu Marka Grechuty, zainspirowanego twórczością wielkiego wieszcza (…).

Lekcja ta była bardzo ciekawa. Poznaliśmy pisarza z innej strony, tej bardziej osobistej. Dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy o jego życiu prywatnym, w którym to właśnie kobiety odegrały kluczową rolę. Niektóre informacje szokowały i bulwersowały, inne wydawały się śmieszne lub niedorzeczne. Zwieńczeniem zajęć było zachęcenie przez panią bibliotekarkę do przeczytania lektury „Kobiety w życiu Mickiewicza”.

Anna Badurczyk, Jakub Wolnik, 2d